A.P. Moller-Maersk Grubu

maersk

A.P. Moller-Maersk Grubu (Danca: A.P. Møller-Mærsk Gruppen), Danimarka kökenli, 1904’te kurulmuş deniz taşımacılığı şirketi. Grubun deniz taşımacılığı dışında petrol çıkarma, bankacılık, liman işletmeciliği gibi faaliyet alanlarında yatırımları bulunmaktadır. 2017 yılında grup bünyesinde yer alan Enerji ve Lojistik sektörlerine ait kurumlarının strateji ve bütçelerini birbirinden ayırmıştır. Toplam 130 ülkede 88.000 çalışanı bulunan grup bünyesinde yer alan Maersk Line , konteyner taşımacılığı alanında dünyanın en büyük şirketidir.

Grup, 1993 yılında Mersin’de bir gemicilik şirketini acente olarak atayarak Türkiye pazarına girmiştir. 2000 yılında yapılan ortaklık anlaşması ile merkez İstanbul’a alınmıştır. Şirket 2008 yılında %100 AP.Moller grubuna geçerek faaliyetlerini sürdürmektedir. Diğer ofisleri ise İzmir ve Mersin şehirlerinde lokal hizmetler vermektedir. A.P. Moller-Maersk Grubu altında Türkiye’de faaliyet gösteren Maersk Line, Safmarine ve Seago Line armatör markaları bulunmaktadır, Maersk Denizcilik A.S. acentesi ile hizmet vermektedirler. Grubun ayrıca Türkiye’de hizmet vermeyen armatör markaları Sealand, MCC bulunmaktadır.

Grubun Lojistik bölümü altında hizmet veren DAMCO şirketi forwarderlik hizmeti vermektedir.

Grubun Lojistik bölümü altında hizmet veren APM Terminal’s şirketi 2016 yılında Aliağa’da Petkim Tesisleri’ndeki Limanı 49 yıllığında işletmek üzere hizmete sokmuştur. Bu APM Terminal’s şirketinin dünya üzerindeki 73. limanı olarak hizmete girmiştir.

Maersk Group hakkında ilginç bilgiler
• Maersk Grubunun dünya çapında 59.000 müşterisi vardır.
• Üçlü-E gemilerimi 18.000 yirmi ayak konteynerleri tutabilir.
• Dünya genelinde yılda yaklaşık 11 milyon konteyner sevkiyatı yapılmaktadır.
• Maersk Grubu, dünyanın hemen hemen her ülkesindeki limanları kapsamaktadır.
• Grup 15 dakikada bir tek bir liman çağrısı yapar; Bu yılda 33.000 liman çağrısı eder.

☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 0216 666 50 00
⥹ A.P. Moller-Maersk Grubu ⇲ https://www.maerskline.com

(Visited 69 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment