Freight Forwarding Şirketlerinin Faaliyet Alanı Nedir?

ucak-gemi-tir

Freight forwarding şirketlerin ihracat ve ithalat süreçlerinde kullandığı bir uluslararası taşımacılık hizmetidir.

Türk Ticaret kanununda taşıma işleri komisyoncu olarak geçen bu şirketler genel anlamda yükü olanla yük taşıyan arasında bir nevi aracılık yapan ve gerekli operasyonun her aşamasında yetkinliğini kullanan firmalardır.

Freight Forwarder nakliye sürecinde müşteri ve çeşitli taşımacılık servisleri arasında anlaşmayı sağlamakta; yapılan işin lojistik bölümünün kayda değer bir kısmını müşteri için yerine getirmektedir. Yükün doğru istikamete, anlaşılan zamanda, iyi koşullar altında teslim edileceğini garanti eder. Kurulu ilişkileri sayesinde çoklu taşımacılıktan efektif bir biçimde faydalanabilir.

Mümkün olan en iyi fiyat üzerine anlaşır; güzergahın ekonomik, hattın hızlı ve güvenli olması için çeşitli teklifler üzerinde çalışır ve müşterisi için makul bir sonuç ortaya koyar. Freight forwarding hizmetinin sağladığı avantajlardan bir diğeri de uluslararası taşımacılığın gerekliliği olan sigorta, gümrük izni, gümrükleme dökümanları gibi yan hizmetleri sağlamasıdır.

Yaygın olarak ardiye hizmeti, risk değerlendirmesi ve yönetimi, akreditif danışmanlığı ve ara konşimento düzenleme de forwarder firmalar tarafından gerçekleştirir. İyi bir forwarder firma hem müşterisini zamanlama ve diğer potansiyel sıkıntılardan uzak tutabilmeli; hem de rekabetçi fiyatlarla güvenilir bir taşımacılık hizmeti sağlayabilmelidir. Freight forwarding malların uluslararası taşınmasında pek çok şirketin kullandığı bir hizmettir.

Forwarder seçerken, firmanın çalışmış olduğu firmalara bakmanız gerekir. Güvenilir ve büyük firmalarla çalışmışlarsa deneyimli ve başarılı olduklarını anlayabilirsiniz. Yani siz büyük bir firmaya sahip olsanız da, seçtiğiniz forwarder kötüyse işiniz başarıya ulaşamaz, zarar edersiniz. Alanında yetkin bir forwarder, güzergaha dair kuralları ve kısıtlamaları bilir, dolayısıyla herhangi bir problem yaşanmaması için elinden geleni yapar. Hukuki süreçlere hakim olmaları, forwarderın kalitesini belirleyen bir başka etmendir.

ADS
5/5 - (1 vote)
(Visited 722 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment