PETLİM Konteyner Terminali

petlim

Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. 22 Kasım 2010’da mevcut Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, bu altyapıya değer kazandırılması ve sonuç olarak Petkim Limanı’nı “Ege Bölgesi’nin En Büyük Entegre Limanı” haline getirme amacıyla kurulmuştur. Petlim konularında tecrübeli ve son 6 yılda kendini ispat etmiş profesyoneller ile oluşturulmuş ve ilk projesini başarı ile icra etmiştir. Bu projeyi icra ederken yalnızca bir işveren değil, aynı zamanda proje yönetim organizasyonu olarak da çalışmıştır. Petlim vizyonunda bu başarılı projeye ilave yeni projelerin icrası, deniz yapılarının varlık yönetimi ve bazı deniz operasyonları da bulunmaktadır. Değerlerimizin başında ise insana verdiğimiz önem gelmektedir.

Petlim %100 bir Petkim iştiraki olarak kurulmuş ancak 2014 yılının son çeyreğinde Petlim hisselerinin % 30’u dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs tarafından satın alınmıştır. Bu satın alma bir yerde de yaratılan değerin tanınması olmuştur. Petlim tarafından yapılan Konteyner Terminali “Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik” entegrasyonuna dayanan vizyonun “Lojistik” adımını tamamlamaktadır. Petlim liman ve elleçme kapasitesini artırarak ayrıca SOCAR grubunun bugünkü ve gelecekteki lojistik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gerekli yatırımları yapmaktadır. Petlim tarafından yapılan bu yatırım iki fazda tamamlanmıştır. Bu kapsamda 14 Aralık 2015 tarihinde geçici kabul sertifikasının imzalanmasıyla ilk faz tamamlanmıştır. İlk faz 2016 yılının dördüncü çeyreğinde operasyona başlamıştır. İkinci fazın inşaatı 2017 yılının ikinci çeyreği sonunda tamamlanmış geçici kabule hazır hale getirilmiştir, 2017 yılının son çeyreğinde de operasyona katılması planlanmaktadır.

7OO metrelik tek parça rıhtım yapısı ile ülkemizde ilk 16.000 TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği terminal olma özelliği taşıyacak olan Petlim Konteyner Terminali, başlangıçta 1,5 Milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesi Ege Bölgesi’nin en büyük entegre limanı olacaktır. Manevra ve rıhtım önleri -16 m su derinliği için tasarlanmıştır. Tarama işleri de tamamlanmak üzeredir ve 2017 üçüncü çeyreğinde tüm basen -16 m’ye taranmış olacaktır. Konteyner depolanması için liman sahasında 42 hektar, geri hizmet alanında ise 6 hektar lojistik saha yapılmıştır. Terminal sahasında ayrıca 150 m boyunda ve 10 m su derinliğine sahip bir de genel kargo ve dökme yük elleçlemek üzere yapılmış rıhtım bulunmaktadır. Bu rıhtım geri sahasının özellikle ağır yüklerin çıkarılabileceği şekilde 10 ton/m2’lik bir taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Bu sayede yine SOCAR’ın bir yatırımı olan STAR Rafinerisine ait ağır proje yükleri bu rıhtımdan çıkarılarak büyük bir sinerji ve tasarruf sağlanmıştır.

Konteyner terminal işletmeciliğinde dünya devi APM Terminals ile yapılan stratejik işbirliği ile Petlim Konteyner Limanı, Alsancak Limanı’nın bugünkü kapasitesinden yaklaşık % 50 daha fazla bir kapasitesiye sahip olacaktır.

İnşaat işlerinin en yoğun döneminde yaklaşık 2500, işletme döneminde ise bilahare artacağı planlanmakla beraber başlangıçta 350 kişiye sürekli istihdam sağlanması öngörülmektedir. Petlim Konteyner Terminali hem İzmir hem de Ege bölgesindeki müşterilerine ve gemi işletmecilerine getirdiği yenilikler ve dünya çapındaki işletmecisi ile tasarruf ve değer yaratan önemli bir yatırım olarak Türkiye’ye hizmet vermektedir.

☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 0232 616 12 40
⥹ PETLİM Konteyner Terminali ⇲ http://www.petlim.com.tr/

(Visited 40 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment