COSCO Shipping

cosco

Dünyanın en büyük denizcilik şirketleri sıralamasına Uzakdoğu’nun sanayi ve endüstri devlerinden COSCO ile devam ediyoruz. Daha önce Maersk, MSC, Arkas, CMA CGM gibi Türkiye ve Avrupa kökenli dünya devlerinden bahsetmiştik. COSCO ise önünde bulunan Avrupai ve şahsi girişimlerin tam aksi bir çehreye sahip.

COSCO’yu kim kurdu?
Açılımı China Ocean Shipping Company olan şirket, Çin Halk Cumhruiyeti’nin halkçı rejiminden 21. yüzyıla kalan bir hatıra niteliğindedir. Anavatanı olan Çin’den de tahmin edileceği üzere devletin yaptığı yatırımlarla kurulmuştur. “COSCO ne zaman kuruldu?” sorusunun cevabı içinse 1950’lere inmek gerekli.

Kimin tarafından ve ne zaman kurulduğunu tek cümlede açıklayacak olursak COSCO; 1961 yılında Çin hükümeti tarafından kurulmuştur. Günümüzden tam 56 yıl önce temelleri atılan COSCO, son verilere göre dünyanın en büyük denizcilik şirketleri arasında 4. sıradadır.

COSCO’nun sahibi kim?
Deniz taşımacılığı ve lojistik alanında dünya çapında hizmet veren COSCO; 1299’e yakın gemi, 365 kuru yük gemisi, 120 tanker gibi devasa rakamlarla dünya denizlerinde adından söz ettirmektedir. Dünyada 4. sırada olan bu köklü çınar, doğa olarak Çin’in en büyük denizcilik şirketidir. Ayrıca günümüzde irili ufaklı 300 alt şirketi bulunmaktadır.

Aradan geçen yıllarda COSCO’nun mülkiyetinde pek bir değişiklik olmamıştır. Yani COSCO’nun sahibi hala Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti’dir. kimkurdu.com


COSCO SHIPPING Lines Publicity Video English Version

☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 0212 367 10 50
⥹ COSCO Shipping Lines ⇲ http://coscoshipping.com.tr/

ADS
(Visited 511 times, 1 visits today)

Related posts

One Thought to “COSCO Shipping”

  1. elisa

    merhaba , benim cosco shipping ile alakali sunum yapmam gerek ve bir yerde cok takildim. balik ve et urunlerdeki anlastifi sirketler hangisi ? bunun ile bir bilginiz varsa cok sevinirim.

Leave a Comment