DSV Lojistik

dsv

DSV Lojistik” ismiyle Türkiye’de de gayet iyi bilinen DSV A/S; tıpkı dünyanın en büyük denizcilik şirketi olan Maersk gibi İskandinav kökenli bir lojistik ve taşımacılık firmasıdır.

Kuruluşu en az diğer şirketler kadar eskilere dayansa bile DSV’nin daha az bilinmesinin başlıca sebebi olarak deniz taşımacılığına kıyasla kara hava ve demiryolu nakliyatını daha çok kullanması gösterilebilir. Ama sonuç olarak DSV A/S; 24 milyar Danimarka Kron’una yakın varlığı ile dünya klasmanındaki yerini tüm heybetiyle korumaktadır.

Peki bu başarı hikayesinin perde arkasında neler vardır? Bundan yaklaşık 40 yıl önce faaliyetlerine başlayan mutevazı bir nakliye şirketi olan DSV’yi hangi adımlar böyle bir lojistik devi haline getirmiştir? İşte ana hatlarıyla DSV taşımacılığının kuruluş öyküsü:

DSV’nin kurucusu kimdir?
Coğrafi yapısından ve her zaman çağın ilerisinde olan denizciliğinden de rahatlıkla anlaşılacağı gibi İskandinavya; nakliye ve lojistik sektöründe çalışmak isteyenlerin cenneti olmuştur hep. Dünya sıralamasına baktığımız zaman bazı istisnalar görülse de lojistikteki viking geleneği nadiren bozulmuştur.

İşte DSV de bu geleneği bozmayan şirketlerden biri… 1976 yılında DSV A/S ismiyle hizmete başlayan firma; Danimarkalı iş adamı Leif Tullberg tarafından kurulmuştur.

Şirketin diğerlerinden en önemli avantajlarından biri de; kurucu Leif Tullberg’in yanında sektörden arkadaşı olan 10 tecrübeli nakliyecinin de onunla ortak olmasıdır.

Tullberg’in önderliğinde ilk önce Danimarka içinde ve komşu İskandinav ülkelere nakliyat yaptıktan sonra küçük çapta Avrupa operasyonlarına da başlayan şirket zamanla bölgesel çapta söz sahibi olmaya başlamış ve diğer şirketlerle beraber çalışabilecek konuma gelmiştir.

Yeterli miktarda sermayeyi elde edip konumunu sağlamlaştırdıktan sonra DSV ve Leif Tullberg’in ilk işi benzer alanlarda faaliyet gösteren daha küçük lojistik şirketlerini satın almak olmuş; bu da DSV’yi holdingleşmeye götüren zaman dilimini başlatmıştır. Geçmişten günümüze DSV A/S’nin satın aldığı başlıca lojistik ve taşımacılık şirketleri şunlardır:

-Samson Transport (1997)
-DFDS Dan Transport Group (2000)
-J.H. Bachmann (2004)
-Frans Maas (2006)
-ABX Logistics (2008)
-UTiWorldwide Inc. (2015)

DSV’nin sahibi kim?
Son derece çalışkan ve azimli bir kişiliğe sahip olan Leif Tullberg; 1976’da DSV’nin temellerini attıktan sonra 2005’e kadar şirketin başında kalmış; bu tarihte ise görevini bırakarak dinlenmeye çekilmiştir. Günümüzde DSV’nin CEO’luk görevini Jens Bjorn Andersen, yönetim kurulu başkanlığını ise Kurt K.Larsen yürütmektedir.

Merkezi Danimarka’nın Hedehusene şehrinde bulunan DSV nakliyatın 23.000’e yakın çalışanı ve yıllık 1.5 milyar Danimarka Kronu cıvarında karı bulunmaktadır. kimkurdu.com

☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 444 4 378
⥹ DSV Lojistik ⇲ http://www.tr.dsv.com/

ADS
5/5 - (3 votes)
(Visited 1.565 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment