FedEx

fedex

Günümüzde FedEx, dünya çapında müşterilerine ve şirketlere, çok çeşitli taşımacılık, e-ticaret ve kurumsal hizmetler sunmaktadır. 36 milyar dolarlık yıllık geliriyle şirket, saygın FedEx markası altında ortak biçimde rekabet eden ve işbirliği içinde yönetilen şirketleri üzerinden entegre kurumsal uygulamalar sunmaktadır.

Her zaman dünyanın en saygın ve güvenilir işverenlerden biri olarak kabul edilen FedEx, 280.000’i aşkın çalışanı ve yüklenicisini, güvenlik, en yüksek ahlaki ve profesyonel standartlar; ve müşterilerin ve içinde bulundukları toplumların gereksinimlerine “kesinlikle, olumlu” biçimde odaklı olmayı sürdürmek konusunda teşvik etmektedir.

FedEx Kilometre Taşları:

1973
Federal Express operasyonu kuruldu.
Sürekli çalışmaya başlamasının ilk gecesinde 389 çalışan ve 14 Dassault Falcon jeti, 25 ABD şehrine 186 paket ulaştırdı.

1975
İlk Federal Express Posta Bırakma Kutusu kuruldu

1977
Havadan kargo taşımacılığındaki kısıtlayıcı şartların kaldırılmasını takiben Federal Express, her biri Dassault Falcon’dan yedi kat daha fazla olan 40.000 pound (18.143 kg) kapasiteye sahip yedi Boeing 727 satın aldı

1978
Federal Express, halka açıldı ve New York Borsasında FDX sembolü ile işlem görmeye başladı.

1979
Her paketin gerçek zamanlı takibini sağlamak ve aynı zamanda çalışanları, araçları ve hava koşullarını yönetmek için ilk bölgesel Otomasyonu Çağrı Merkezi açıldı.
Kuryeler, elde taşınır bilgisayarlar kullanmaya başladılar.

1980
Müşterilerin aramasıyla yapılan paket alım işlemlerini düzenlemek için Federal Express, Digitally Assisted Dispatch System’i (DADS – Dijital Destekli Sevkıyat Sistemi) kurarak, kamyonetlerinde bilgisayar bulunan dünyanın ilk ekspres kargo firması oldu.

1981
Federal Express, Kanada’ya hizmet vermeye başlayarak uluslararası kargo teslimatına başladı.
Memphis SuperHub açıldı.

1982
ABD sabah 10.30’da gönderi teslimatını başlattı.
Federal Express, paket ve bilgilerin tam zamanında teslimatı ile ilgili olarak geri ödeme garantisi sunmaya başladı.

1983
Federal Express, 1 milyar dolar gelir elde etti – birleşme ya da satın alma olmadan bu duruma ulaşan ilk ABD şirketi.

1984
Daha sonra FedEx PowerShip® adını alacak ilk PC tabanlı otomatik nakliye sistemi, tanıtıldı ve artık 160 ülkede sunuluyor.
Federal Express, Gelco Express International’ı satın aldı ve Asya-Pasifik bölgesinde çalışmaya başladı.

1985
Avrupa’ya düzenli uçuşlar başladı.

1986
Federal Express, ayrıntılı paket bilgilerinin toplanmasında kullanılan bir elde taşınır barkod tarayıcısı olan SuperTracker®’ı kullanmaya başladı.

1988
Japonya’ya doğrudan, programlı kargo hizmetleri başladı.

1989
Orta Doğu’ya hizmet verilmeye başlandı.

1991
ABD, Avrupa ve Asya arasında bir gün sonrası gönderi teslimatı sağlamak için ExpressFreighter® hizmeti başlatıldı.

1993
Paket Takip Yazılımı’nın kullanılmaya başlamasıyla müşteriler, işyerlerinden çıkmadan paketlerini takip edebilmeye başladılar. Service Guide System’da disket içinde Dünya Rehberi bulunuyordu ve bu Federal Express’in, varış yeri bilgilerini diskete koyan ilk kargo firması haline getiriyordu.
Kargo yoldayken yasal gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için Federal Express Clear Elektronik Müşteri Gümrük İşlemleri Sistemi geliştirildi.

1994
Federal Express, resmi olarak “FedEx” markasını kullanmayı benimsedi ve ‘The World on Time’ sloganını kullanmaya başladı.
FedEx Ship® yazılımı (artık FedEx Ship Manager QuickShip), müşterilerin bilgisayarları üzerinden gönderi isteklerini yapmalarını ve bilgileri yönetmelerine olanak tanıdı.
FedEx, müşterilerinin İnternet üzerinden iş yapmalarını sağlamak için online paket durumu takibi sunan ilk kargo şirketi Web sitesi olan fedex.com’u açtı.
FedEx, global operasyonları için ISO 9001 sertifikası aldı – bu kalite standardını alan ilk büyük kargo şirketi oldu.

1995
FedEx, Subic Körfezi, Filipinler’de Asya-Pasifik Dağıtım Merkezini açtı ve Asya’nın 11 büyük ticaret ve finans merkezini, bir sonraki gün teslimat ile birbirine bağlayan AsiaOne® Ağını kurdu.
FedEx, Evergreen International’dan hava güzergahlarını satın aldı ve Çin’e hizmet verme hakkını elde etti.

1996
FedEx, FedEx interNetShip® (artık FedEx Ship Manager) ile müşterilerine online olarak gönderi işlemleri yapmalarına olanak sağlayan ilk şirket oldu.

1997
FedEx, Dünya-Çevresi uçuşu ile Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Hindistan Yarımadası ve Asya’ya ulaştırma sürelerini önemli ölçüde kısalttı. Bu uçuş ile aynı zamanda Hindistan’ın Mumbai kentine ilk tarifeli kargo taşımacılık hizmeti de verilmeye başlanmış oldu.

1998
FedEx’in Caliber System, Inc.’yi satın alıp FDX Corp.’u kurmasıyla ortaya çıkan 16 milyar dolarlık küresel taşımacılık ve lojistik devi sayesinde müşteriler, rakiplerin hiçbirinde olmayan çok çeşitli hizmetlere ulaşma hakkını elde ettiler.

1999
FedEx, Avrupa’daki çeşitli ülkeler arasında tek tarife sunan ilk büyük kargo firması oldu. Bu girişim sayesinde “Avrupa Bölgesi” içindeki tüm paket hareketleri aynı fiyata getirildi (aynı ağırlığa sahip olduğu varsayıldığında) ve müşteriler faturalarını, Avro ya da kendi para birimlerinden alma ve ödeme seçeneğine sahip oldular. Para birimi işleri Rate Finder tarafından desteklenmekte ve gönderi ücretlerin internet üzerinden belirlenmesine olanak tanımaktadır.
FedEx, Fransa’da Roissy-Charles de Gaulle hava alanında bir dağıtım merkezi açarak FedEx EuroOne® Ağını kurdu.
FedEx, Frankfurt’taki ülke-dışı giriş tesisini neredeyse iki kat büyüterek genişletti. Paket işleme/sıralama kapasitesi %70 oranında, sıralama hızı ise %60’tan fazla arttı.
Yeni FedEx EuroOne Ağı üzerinden Gelişmiş FedEx International Priority hizmetinin başlatılması, Avrupa’daki müşteriler için daha geç paket alım ve daha erken paket teslim olanağı sağladı.

2000
Ana şirket olan FDX, “FedEx Corporation” adını aldı. Hizmetler, birbirinden bağımsız olarak çalışan ancak yine de ortak biçimde rekabet eden şirketlere bölündü: FedEx Express, FedEx Ground, FedEx Global Logistics, FedEx Custom Critical ve FedEx Services.
FedEx, Paris’teki EMEA dağıtım merkezinden Subic Körfezi Filipinler’deki APAC dağıtım merkezi arasına doğrudan bir uçuş koyarak Avrupa’yı Asya’ya bağladı ve bu sayede global ağını genişletti
FedEx, tekrar tasarlanmış fedex.com sitesi, FedEx e-Commerce Builder, FedEx Global Trade Manager ve FedEx Ship Manager dahil olmak üzere müşterileri hedefleyen teknoloji çözümlerini tanıttı

2001
FedEx Express ve U.S. Postal Service, bir kamu-özel şirket işbirliğine girdi. FedEx Express, ABD postalarının bazıları için hava taşımacılığı hizmeti sunmaya başladı ve ülkedeki postanelere FedEx Posta Kutusu yerleştirdi.

2002
FedEx InSight tanıtıldı. Müşteriler InSight’da oturum açarak, gelen ve giden gönderilerin durumlarını henüz taşımacılık aşamasındayken görme imkanına kavuştu.
FedEx, Roland Garros French Tennis Open ile beş yıllık anlaşma yaptığını duyurdu.
FedEx, Avrupa ve Asya-Pasifik arasında verdiği hizmetleri geliştirdi. Gelişmiş bir batı uçuşu ile Subic Körfezindeki FedEx AsiaOne dağıtım merkezi, Mumbai ve Dubai üzerinden Charles De Gaulle, Paris’teki EuroOne dağıtım merkezine bağlandı.
FedEx uçaklarını A310’dan MD-11’e yükselterek Asya-Avrupa kapasitesini 100.000 lbs artırdı.
FedEx Birleşik Devletler’de, gerçek zamanlı paket bilgilerinin kablosuz olarak gönderilmesini ve alınmasını sağlamak için tasarlanmış bir elde taşınır bilgisayar olan FedExFedEx® PowerPad’i kullanmaya başladı.

2003
FedEx, ilk FedEx uçağının kalkmasının 30. yıldönümünü kutladı.
FedEx, global ağına Afganistan ve Irak’ın eklendiğini duyurdu.
FedEx, dünya çapındaki tüm işletmeleri için değiştirilmiş ISO 9001:2000 uluslararası kalite yönetimi standardı sertifikasını yeniledi

2004
FedEx Corporation, 2,4 milyar ABD dolarına Kinko’s satın alarak şirketin perakende erişimini, dünya çapında 1200’ü aşkın Kinko’s mağazasına genişletti ve müşteri rahatlığını sağlamanın yanı sıra hizmet portföyünü geliştirdi (günün 24 saati, haftanın yedi günü çalışan 400’ü aşkın mağaza dahil). Perakende satış yerleri FedEx Kinko’s Office ve Print Centers olarak yeniden adlandırıldı.
FedEx, müşteriler için daha kısa ulaşım süresi sunmak için Avrupa’da yeni uçaklar ve tesislerle Avrupa genişlemesi programını başlattı.

2005
FedEx, Doğu ve Batı tarafına olmak üzere iki dünyanın-çevresinde uçuş başlatarak, dünyanın çeşitli yerlerindeki büyük pazarlara daha hızlı ve daha iyi bağlantı olanağı sağladı.
Hindistan’daki 4000’i aşkın kent ve şehri global ağına bağlamak için FedEx bir genişleme planı başlattı.
FedEx, Güney Çin’deki Guangzhou Baiyun Uluslararası Havaalanında yeni Asya Pasifik dağıtım merkezini kurmayı planladığını duyurdu.
FedEx, Avrupa’dan Hindistan ve Asya’nın geri kalanına olan kapasitesini, endüstrinin ilk bir gün sonra teslimatlı ekspres bağlantısı ile dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından ikisini, Hindistan ve Çin’i birbirine bağlayarak ikiye katladı.

2006
FedEx Express EMEA, Roland Garros French Tennis Open sponsorluğunu beş yıl uzattı.
FedEx Freight, Watkins Motor Lines ve Watkins Canada Express’in varlıklarını satın aldı.
FedEx Corp, tamamı FedEx Express EMEA’ya ait bir şirket olarak çalışmak üzere İngiltere merkezli ANC’yi satın aldı.

2007
FedEx Express EMEA, McLaren Formula One yarış ekibi ile uzun vadeli bir sponsorluk anlaşması imzaladı.
FedEx Corporation, Çin’deki ortak girişim ortağı olan DTW Group’un ekspres işini satın aldı.
FedEx Corporation, Hindistan’daki uluslararası lisansörü PAFEX’i satın aldı.
FedEx Express, Macaristan’daki uluslararası linsansörü Flying Cargo Hungary Kft’yi satın aldı.
FedEx Express, Çin ana karasında, ülke içi bir sonraki gün teslimat hizmeti vereceğini duyurdu.
FedEx Express, Manchester (İngiltere) ile Memphis süper dağıtım merkezini doğrudan birbirine bağlayan bir ekspres kargo uçuşu başlattığını duyurdu. Servis İngiltere-ABD arası günlük kapasiteyi %50 artırdı ve Avrupa’dan ABD’ye günlük kapasiteye %20 katkıda bulundu.
FedEx Express EMEA, İngiltere’deki ANC’nin FedEx UK adını aldığını duyurdu.

2008
FedEx Express kargo sektöründeki 35. yılını kutladı.
FedEx Express Orta ve Doğu Avrupa giriş tesisini Frankfurt’tan Clogne’a taşıdı.
FedEx Corp Süper Markalar listesinde dokuzuncu sırayı aldı ve nakliye sektöründen ilk 20’ye giren tek şirket olarak sektörünün lideri oldu.
FedEx Express Le Bourget’de düzenlenen 48. Uluslararası Paris Hava Fuarı’na ana sponsor oldu.
FedEx Express yeni East Coast Special hizmetini duyurdu; müşteriler ABD’nin doğu kıyısında daha çok noktaya, daha hızlı ve kesintisiz hizmetten faydalanabilecekler.
FedEx UK ISO 14001’in zorlu çevre yönetimi taleplerini tutturarak akreditasyonunu aldı.

2009
FedEx Express Modec Electric Vans ile birlikte FedEx Express’in Londra’daki üç deposu arasında kullanılmak üzere 10 yenilikçi akülü araçla FedEx’in karbon ayak izini yılda 90 ton azalttı.
FedEx Express İtalya’da Milano ve Turin’de 10 Iveco hibrid elektrikli ticari araç kullanmaya başladı.
FedEx Corp ilk 2008 Global Yurttaşlık Raporu’nda şirketin uçak emisyonlarını azaltma ve araç yakıt verimliliğini artırmaya yönelik 2020’ye kadar CO2 emisyonunu %20 azaltmaya yönelik olan hedefini açıkladı.
FedEx Express zaman hassasiyeti daha az olan gönderiler için dünya çevresinde 90 ülke ve bölgeye FedEx International Economy® servisini tanıttı. Ek olarak, FedEx International Economy® Freight servisi de 50’den fazla ülke ve bölgeye hizmet veriyor.
FedEx Express, Hindistan pazarı için ertesi-iş-günü yurtiçi ekspres hizmetini duyurdu.
FedEx Express, Asya ve Avrupa arasında overnight servisini Çin anakarası, Hong Kong ve Singapur’u Fransa ve Almanya ile ertesi-iş-günü bağlayarak geliştirdi.

2010
FedEx Corp, 2009 Yurttaşlık Raporu’nda şirketin bir sonraki sürdürülebilirlik çabasının evrimi olan EarthSmart’ı tanıttı.
FedEx Express Gerald P. Leary’nin FedEx Express EMEA’in Bölge Genel Müdürlüğü’ne atandığını ilan etti.
FedEx Express Cologne/Bonn Havalimanı’nda son teknoloji dağıtım merkezini açtı. Şirketin yeni Orta ve Doğu Avrupa giriş tesisi FedEx’in en büyük güneş enerjisi ile çalışan dağıtım merkezi oldu.
FedEx Express Almanya, İngiltere ve Bulgaristan arası taşıma süresini kısaltarak Doğu Avrupa’da hizmet çeşidini artırdı.
FedEx Express, Hong Kong ve Paris arasında haftada beş gün direkt gidiş-dönüş uçuşla Asya ve Avrupa arasında önemli bir bağlantı başlattı ve Hong Kong’dan Avrupa’ya ertesi-iş-günü servisi veren ilk şirket oldu.
FedEx Express, Bangalore’a yeni bir uçuş ve yurtiçi FedEx Premium hizmetinin genişletilmesi ile Hindistan genelinde uluslararası ve yurtiçi hizmetlerini güçlendirme planlarını duyurdu.
FedEx Corp, ATP Dünya Turu ile Global Platinum Sponsorluk ve Resmi Taşıma Şirketi olmak üzere üç yıllık anlaşma imzaladı.
FedEx Express, müşterilerine, kendi müşterilerinin ihtiyaçlarından bir adım önde olmalarına yardım etmek için öngörü ve bilgi sunmak üzere yeni bir global reklam kampanyası başlattı.
FedEx Express, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ertesi-iş-günü yurtiçi ekspres hizmeti vererek servislerini genişletiyor.

2011
FedEx Corp, Hindistan’da AFL Pvt. Ltd. ve grup şirketi olan Unifreight India Pvt. Ltd.’nin lojistik, dağıtım ve ekspres işini satın aldı.
FedEx Express, daha iyi bağlantı ve geliştirilmiş hizmet sunmak için, Hindistan ile Çin’in güneyindeki Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı’ndaki FedEx’in Asya-Pasifik dağıtım merkezi arasında yeni bir uçuş başlattı.
FedEx Supply Chain, FedEx Critical Inventory Logistics® servisinde önemli gelişmeleri açıkladı.
☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 0212 705 38 00
⥹ FEDEX ⇲ https://www.fedex.com/tr/

(Visited 14 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment