CMA CGM

cma-cgm

Faaliyet gösterdiği onca yıl boyunca verdiği emekler sonucunda Maersk ve MSC’nin ardından dünyanın en büyük 3. denizcilik şirketi olarak adını dünya sıralamasına yazdırmayı başaran CMA CGM; Fransız kökenli bir denizcilik şirketidir. Var olduğu zamandan beri konteyner taşımacılığı başta olmak üzere dünyanın nakliye ağında çok önemli bir rol oynayan CMA; bugünkü ismiyle yakın tarihlerden beri var olsa da şirketin tohumlarının atılması ve istikrarlı bir şekilde büyümesi aslında neredeyse 200 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

CMA CGM’yi kim kurdu?
Eğer başlıkta geçen ismiyle resmen kuruluşunu merak ediyorsanız ilk olarak onu söyleyelim: CMA CGM şirketi; 1978 yılında Fransız asıllı Lübnanlı iş adamı Jacques Saade tarafından kurulmuştur. Ama tabii ki bugün devasa bir nakliye ağına ve net varlığa sahip olan bu şirket; 1978 yılında birdenbire sıfırdan var edilmemiştir. Ondan öncesinde dünyada deniz ticaretinin yeni yeni önem kazanmasına, kolonilerin ve sömürgelerin var olduğu dönemlere kadar geri giden bir hikayesi mevcuttur.

Şöyle ki; firmanın isminde geçen CMA ve CGM isimleri aslında iki ayrı denizcilik şirketini ve iki ayrı tarihi temsil etmektedir. CMA isminin açılımı “Compaigne Maritime d’Afferetement” söz öbeğidir ve bu; 1978 yılında CMA CGM’nin de kurucusu olarak kabul edilen Jacques Saade’nin bizzat temellerini attığı şirkettir.

1937’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dünyaya gelen Saade; Londra’da ekonomi okuduktan sonra bir süre Lübnan’da babasının kurduğu fabrikalarda onun yanında çalışmıştır. Tütünden zeytinyağına kadar geniş bir üretim yelpazesine sahip bu iş boyunca iş hayatına ve idareciliğe dair tecrübe kazanan Jacques Saade; 1978 yılında Lübnan’da savaşın patlak vermesi üzerine anavatanı Fransa’ya dönerek Marsilya’ya yerleşmiş ve CMA şirketini kurmuştur. CMA CGM’nin kuruluş yılı olarak 1978 yılının kabul edilmesinin sebebi budur.

Peki neden firmanın kuruluş yılı olarak sadece CMA’nınki kabul edilmektedir. CGM’nin tarihi daha eskilere uzanmasına rağmen neden net olarak geçtiği aşamalar belirtilmemiştir. Çünkü; grubun ikinci büyük bileşeni olan CGM şirketi, Fransa’nın ve diğer Avrupa devletlerinin dünyanın dört bir yanında kolonilere sahip olduğu 1850’li yıllardan beri var olan irili ufaklı şirketlerden oluşmaktadır. Ayrıca uzunca bir süre de Fransız hükümetinin kontrolünde kaldığı için tam olarak bir kuruluş yılını ve kurucusunu tayin etmek kolay değildir. Ama kısaca bahsedecek olursak CGM’nin açılımı da “Compaigne Generale Maritime” ismidir ve köken olarak 1851’de kurulan Messageries Maritimes ve 1855’da kurulan Compaigne Generale Maritime şirketlerinin birleşmesiyle var olmuştur. Bu iki şirket o zamanlar Fransa’nın anakarasıyla kolonileri arasındaki taşımacılıktan ve nakliyecilikten geçinen devlet şirketleriydi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen kamulaştırılan bu şirketler yine aynı amaçla faaliyetlerine devam etseler de zamanla koloniciliğin ve sömürgeciliğin kalkmasıyla beraber uluslararası taşımacılık yapan bir şirket olan CGM’ye dönüşmüş ve 1974-96 yılları arasında Fransız devletinin bünyesinde varlığını sürdürmüştür.

CMA CGM Group kuruluyor
Diğer yandan; 1978 yılında kendi şirketi olan CMA’yı kurup işlerini ilerletmeye devam eden Jacques Saade; 1996 yılında CGM’nin de özelleştirilmesine karar verilmesi üzerine onu da satın alır. 1999 yılında da Avustralya’nın en büyük denizcilik şirketi olan National Australian Line (ANL)’yi de satın alarak kendine adeta bir denizcilik imparatorluğu kurarak ve bugünkü anlamıyla CMA CGM Grubu’nu oluşturur.

CMA CGM’nin sahibi kim?
21. yüzyıla ve hızla değişip globalleşen dünyaya girdiğimiz günlerde CMA CGM şirketi dünyanın en büyük 3. denizcilik şirketi olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Yönetim kurulu başkanı ve sahibi de aynı zamanda kurucusu olan Jacques Saade’dir. 16 milyar doları geçkin net varlığı ve 20.000’den fazla çalışanıyla CMA CGM; uluslarası deniz ve konteyner taşımacılığı konusunda tüm dünyaya en iyi hizmetleri vermeye devam etmektedir.kimkurdu.com

☎ Müşteri Hizmetleri ⇲ 0212 340 3000 & 0232 446 2626 & 0324 237 24 24
⥹ CMA CGM ⇲ https://www.cma-cgm.com/local-offices

ADS
(Visited 719 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment